Bude pro Kalifornii první sněhové vyhrání zas z kapsy vyhánět? Popáté?! All fingers crossed!

Foto: PBR News

Kalifornie. Požehnaná nepřebernými krásami, současně prokletá hromadou pohrom. Zemětřesení, záplavy, sucha i požáry se tu střídají jak na karuselu. Už čtvrtá suchá zima za sebou donutila guvernéra Browna vyhlásit celostátní restrikci na spotřebu vody po zbytek roku.

Tímhle perexem jsem uváděl zkraje dubna komentář kalifornského lyžařského produktu (tak trochu) zoufalosti, v oboru dosud nevídané sezónky se zárukou.

Ani přes letošní léto a podzim nebylo Kalifornii požehnáno nijak významněji si doplnit svůj kritický vláhový deficit.

cali

Tož ale i naše středoevpropské léto bylo víc než teplé a suché. Podzim jakbysmet. (Tenhle týden v půli listopadu běhám po hřebenech místních hor v 17+°C, což nepamatuju!) A vyhlídky na nějakou zimu jsou v …nedohlednu. Svatý Martin, rytířsky půlící svůj plášť potřebnému, si zbylou půlku může srolovat a schovat do torny.

To Kalifornie obdržela koňskou dávku naděje v podobě časné peřiny složené z několika sněhových bouří, jež zasáhly kompletní západní pobřeží Pacifiku a umožnily jeden z nejčasnějších a nejoptimističtějších startů lyžařské sezóny za víc než dekádu.

V tomto týdnu kopce okolo kobaltového Lake Tahoe dostaly vesměs 50 až 80 čísel sněhu (tedy centimetrů, přes dvě stopy v imperiálních mírách) a taky už druhý týden konzistentního mrazu a vlhkosti, takže děla jedou na doraz všude tam, kde je mají (a mají zajištěna dostatečná vodní práva – což však všechna hlavní střediska mají).

Alpine Meadows rozjely vleky ve čtvrtek – mimochodem v den, kdy místní hvězda, patriotka, lyžařská modelína a slavná Lange Girl Julia Mancuso vlítla na operaci své poraněné kyčle a během pár hodin přes socmédia optimisticky pozdravila svět hned, co se probrala z narkózy…

Jules

Její domovské Squaw Valley i nedaleké vailské Northstar i Heavenly plánují otevřít tuto sobotu.

Toto je lákadlo z Heavenly z úterý, 4 dny před otvíračkou;

Heavenly plánuje otevřít dvě sjezdovky a tři lanovky, Northstar otevře velkoryseji s 6 sjezdovkami, 5 lanovkami i snowparkem pro děti a školy.

Zde je superčerstvě střižené, hodinu staré video ze čtvrteční otevíračky z Alpine Meadows v nádherném slunečnu.

Nezbývá než držet Kalifornii palce, ať jim zima protentokrát vydrží až do dubna, už jen kvůli žíznící přírodě, když ne pro skijery.

Good Luck, Cali!

No a na té druhé ruce bychom si mohli držet palce sami sobě tady u nás, myslím.