Potůčky jedou za své

Foto: SkiPot Potůčky

Necelých deset kilometrů severně od Plešivce, přímo na německé hranici leží Potůčky, de facto česká čtvrť německého Johanngeorgenstadtu. Celé devadesátky nejbohatší tuzemská obec, než status odtuneloval uhlobaron Bakala do Modravy.

Už dekádu v Potůčkách provozuje kotvou obsluhovaný lyžařský svah pan Marek Plachý. I přes relativně nízkou nadmořskou výšku 700 m se mu daří otevírat areál jako jednomu z prvních v Krušných horách.

Letošní sezónu nehodnotí zle, navzdory až lednovému otevření docílil 73 dní provozu a účetně skončil v černých číslech – bod zlomu pro svůj areál odhaduje na hranici padesáti dní. S ohledem na svou pozici přímo na hranicích obsluhuje zhruba z poloviny českou, z poloviny německou klientelu. Lákadly jsou celodenní cena 290 Kč, možnosti hodinových sazeb, jen sporadické čekání u vleku, solidní parametry svahu a komfortní zázemí hned na úpatí kopce včetně gastro provozu a ubytování.

SKIPOT Potucky

Areál má své pozemky pronajaty v obnovovaném desetiletém cyklu od Lesů ČR a v tom Marek spatřuje největší finanční zátěž pro své podnikání. Sám k tomu dodává: „Naposledy mi státní Lesy zdražily nájem na dvojnásobek v situaci, kdy jiná střediska stát dotuje. Malým areálům tohle působí existenční potíže. V nedalekém Perninku zřejmě i kvůli tomu předloni zavřeli, stejný osud asi čeká mnohé další nejmenší. Lyžování tímhle přichází o malé kopce, na nichž se odjakživa vychovávali noví lyžaři. Vidím to na našem svahu, jak jsou Potůčky atraktivní pro školní lyžařské výcviky.

Potucky 16.3.2016

Potucky 27.3.2016

Potucky 1.4.2016

Po zkušenostech ze dvou posledních špatných zim jsme byli nuceni investovat do rozšíření zasněžovacího systému, máme už 11 zasněžovacích děl a tyčí, což je na naše parametry naddimenzovaná sestava, která mi umožní vysněžit svah za 5 dní při minimální výšce 50 cm zpracovaného technického sněhu.

Náklady na vysněžení naší 600 m dlouhé sjezdovky odhaduji kolem 100 tisíc korun, letos jsme vinou silných oblev museli zasněžovat třikrát. I přes tato úskalí byla sezona průměrná – je zřejmé, že lidé nadále navštěvují malé areály, na úkor megalomanských projektů vybudovaných ze státních peněz. U nás se už deset let rozvíjíme bez jediné koruny dotací. Doufám, že letošní sezonu zahájíme včas a otevřeme areál na vánoční svátky. Dál se řídíme naším heslem S láskou k lyžování,“ vzkazuje Marek Plachý.

Tom

Grafika: SKIPOT Potůčky
Vyšlo v tištěném lyžařském magazínu SNOW 96, 2016