Rekordní vailské investice 2015: čtvrt miliardy dolarů

Source: Vail Resrorts

Na konci jara jsem popisoval Intrawestem vyhlášenou cenovou válku vailské alianci. Ta, než aby se jakéhokoli podobného trh ničícího konfliktu mínila účastnit, odpověděla po svém – akvizicí svého prvního mezinárodního resortu, australského Perisheru.

Ten skupina Vail Resorts koupila za 177 mio AUD (asi 136 mio USD) od dědice australského mediálního klanu Packerových. Akvizice se uzavře až v posledním kvartálu 2015, kdy se dofinalizuje provozní převzetí celého komplexu.

Perisher je největším a nejnavštěvovanějším resortem Austrálie, snadno dostupným z hlavních australských aglomerací Sydney, Melbourne, Adelaine, Canberra a Brisbane. Zároveň jde o největší skiresort celé jižní polokoule.

nyse mtn chartKoncern Vail Resorts (NYSE:MTN) je v posledních letech (mimo jiné) díky agresivně rostoucímu akciovému trhu v ekonomicky extrémně dobré kondici, jako žádná jiná firma z branže v historii. Graf ceny akcií vailské skupiny za posledních 5 let mluví za sebe.

Australská transakce znamená provozní převzetí oblastí Perisher Valley (kde se v padesátých letech na průkopnickém lyžařském rozvoji spolupodílel český poválečný emigrant, sjezdařský reprezentant Antonín Šponar), Smiggin Holes, Blue Cow a oblast Guthega. Akvizice zahrnuje nájem státem vlastněných pozemků, vleky, převzetí provozů stávajících lyžařských škol, ubytovacích a gastro objektů, obchodů, půjčoven a v Austrálii velmi rozvinutých transportních služeb.

Dohromady jde o 3 tisíce akrů lyžovatelného terénu (přes 1200 hektarů) na celkem sedmi kopcích, 47 vleků, 5 terénních parků, přes 100 sjezdovek včetně provozů nočního lyžování, a více než 100 km upravovaných běžeckých tras.

Jakkoli jde o zdaleka největší letošní vailský výdaj, rozhodně není solitérním.

Do vloni získaného utažského Park City skupina Vail Resorts letos napumpuje $50 mio. Hlavní zdejší investicí bude výstavba nové gondoly mezi Park City a sousedícím Canyons (provozovaném rovněž koncernem VR), čímž se oba resorty regulérně propojí a vznikne oficiálně největší skiareál USA o rozloze bezmála 3000 hektarů.

Nová vysokorychlostní obousměrná gondola s kabinami pro 8 pasažérů povede ze stávajícího spodního terminálu Silverlode v Park City k Flatiron lanovce v Canyons. Gondola bude mít mezistanici na vrcholu Pine Cone Ridge, odkud bude přístup přes branky hranic patrolované části střediska do volného terénu pánve Thaynes Canyons.

Vedle nové gondoly počítá letošní vailský investiční plán s modernizací stávajících zastaralých lanovek The King Cone a Motherlode.

Šéf Vailu Rob Katz v rozhovoru pro australský portál komentuje akvizici Perisheru a další investiční plány VR