Vznikne největší skiareál v USA

Foto: PCMR

Čím dál dominantnější lídr amerického horského byznysu, skupina Vail Resorts (VR), neváhá využít momentum pohybu svého rozmachu (podpořeného historicky bezprecedentním růstem NYSE:MTN akcií) a velkoryse investuje do svých provozů.

mtn1Investice zejména do technologické infrastruktury svých dvou kmenových areálů, Vailu a Beaver Creeku, jež budou za čtvrt roku hostit mistrovství světa v alpském lyžování, mohou být snadno námětem na samostatnou ódu. VR ale nezanedbává ani své ostatní provozy. Toto pondělí skupina zveřejnila plán jen v příštím roce investovat $50 mio (přes miliardu korun) do propojení dvou sousedících areálů – posledních akvizic VR – utažských středisek Canyons a Park City.

Dlouhodobý leasing na provoz obou středisek získala VR od svého věrného spojence v byznysu – kanadské nadnárodní skupiny Talisker.

V roce 2013 od Taliskeru VR odkoupila právo provozovat Canyons a letos v červnu silně kontroverzním způsobem i kultovní Park City, po ještě kontroverznější tříleté soudní eskapádě ohledně výpovědi původnímu provozovateli střediska, firmě Park City Mountain Resort (PMCR). Definitivně námět na samostatnou glosu průběhu událostí, nemajících v dějinách lyžování obdoby.

mtn2Středisko Park City získala skupina VR do pronájmu na 50 let s opcí šestkrát si tuto 50letou lhůtu prodloužit, za roční nájem $25 mio. S resortem Canyons bude Park City propojeno v létě 2015 obousměrnou gondolou, čímž vznikne největší skiareál v USA o rozloze přes 7.300 akrů lyžovatelného terénu, tedy asi 30 km2.

(Prvenství v severní Americe si dál drží kanadský obr severně od Vancouveru, Whistler-Blackcomb s 8.000 akry.)

Nezůstane jen u této propojovací gondoly; Park City je poměrně zastaralé středisko se zanedbanou vybaveností a čeká jej výměna celé řady lanovek za výkonnější (v plánu pro příští sezónu jsou Motherlode a King Con), stejně jako renovace restaurací a dalších provozních objektů.

Jde o zdaleka největší naplánovanou investici do lyžařské infrastruktury v Americe pro rok 2015.

The Canyons promotion

Park City Mountain promotion

Předchozí článekZákulisně od Bobří řeky
Další článek#VailOpening
Tom Řepík
Zakladatel a šéfredaktor projektu SNOWbiz, dlouholetý autor magazínu SNOW, organizátor prvního testu běžek v ČR, NORDIC skitestu. Lyžař-srdcař milující stromy, western a Ameriku 20. století. Je předním oborovým opinion makerem a průkopníkem zodpovědného marketingu v tuzemské horské branži. Prosazuje udržitelnost jako důležitý PR nástroj; zasazuje se o kultivaci vztahů všech klíčových zájmových skupin v odvětví – turistů, provozovatelů, ochranářů, marketérů, developerů, managementu a legislátorů – a jejich odlišných vlivů na prostředí hor.